Telefon: 52 321-58-28

Najnowsze badania pokazują że grozi nam epidemia krótkowzroczności. Źródła badające ten problem podają że do 2050 roku połowa ludzi na świecie będzie krótkowzroczna, i około 1/5 z nich będzie towarzyszyć ryzyko utraty wzroku, a krótkowzroczność w przyszłości będzie główną z przyczyn utraty wzroku.

Wzrok a technologia?

Cieszymy się że mamy rozwój cywilizacyjny, powstają nowe technologie, produkty które ułatwiają nam życie i pracę ( Smartfony, tablety, kina domowe). Często też nie mamy wyboru, bowiem większość z nas pracuje przy komputerach i urządzeniach cyfrowych. Problemem też jest to że za dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach ( sztuczne światło ) w pracy czy w domu a za mało na świeżym powietrzu. Sztuczne oświetlenie, lub inaczej ograniczenie ilości światła naturalnego dopływającego do gałki ocznej bardzo niekorzystnie wpływa na wzrok , zwłaszcza w fazie intensywnego wzrostu, czyli u dzieci.
Zmiana trybu życia ma tu ogromne znaczenie, zaleca się więcej spacerów, mniej telewizji, komputerów czy smartfonów. Poza tym musimy sobie uświadomić że regularne badania wzroku u optometrysty czy okulisty to w obecnych czasach absolutna konieczność. Jest to bardzo ważne szczególnie u dzieci, u nich bowiem wczesne wykrycie wady wzroku oraz właściwa korekcja pozwoli w niektórych przypadkach pewne zmiany zahamować. Niestety tablety, komputery czy smartfony  to w dzisiejszych czasach ulubione zabawki maluchów i dorosłych.
W przypadku dzieci układ wzrokowy dopiero się rozwija i niestety ilość czasu spędzanego przed ekranami urządzeń cyfrowych ma bardzo niekorzystny wpływ na rozwój widzenia. Nasze dzieci mogą skarżyć się na bóle głowy, mogą mieć problemy z koncentracją, odczuwać nieostre widzenie, mogą też być rozdrażnione, zmęczone czy obolałe. Jest to tzw. syndrom cyfrowego zmęczenia wzroku. To wszystko może tez dotyczyć też każdego z nas.
Gdy ten syndrom pojawia się u dorosłych najczęściej ta osoba robi sobie po prostu przerwę , kładzie się spać, dzieci niestety nie mają takiej samokontroli, świadomości oraz odpowiedzialności za siebie. W tym miejscu ważna jest nasza rola i odpowiednia reakcja ze strony rodzica.
Możemy minimalizować ten niekorzystny wpływ urządzeń cyfrowych i nauczyć siebie i dziecko zasady aby co 10 minut zrobić sobie 10 sekund przerwy i popatrzeć w dal na odległość około 10 metrów ( zasada 10 / 10 / 10 ). Możemy zminimalizować jasność ekranu, oraz dbać o odpowiednie ustawienie komputera czy telewizora tak aby okno czy światło nie odbijało się od ekranu.
Nie zapominajmy o regularnym badaniu wzroku oraz zdrowym odżywianiu. Dbajmy o swój wzrok i wzrok naszych  dzieci !

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym salonem optycznym.

Zapoznaj się z innym artykułami:

Jak dbać o okulary?

Jak dokonać dobrego wyboru okularów przeciwsłonecznych ?

Jak i czy chronić się przed nadmiarem światła niebieskiego?

Dlaczego i po co mi okulary?

ul. Gdańska 9 - Bydgoszcz - telefon: 52 321-58-28

Autoryzowany partner