Telefon: 52 321-58-28

Okulary słoneczne to nie tylko ciekawy element naszych stylizacji, ale przede wszystkim ochrona oczu przed bardzo groźnym promieniowaniem słonecznym. Niestety wiele modeli, które są powszechnie dostępne w sklepach odzieżowych, supermarketach, bazarach nie posiadają żadnego filtra UV. Takie okulary bardziej szkodzą naszym oczom niż byśmy w ogóle nie korzystali z okularów. Przy ciemnych soczewkach okularowych źrenice rozszerzają się bardziej i do oka dociera większa ilość promieniowania UV, które odpowiedzialne jest za przyspieszony rozwój zaćmy, często jest przyczyną stanów zapalnych spojówek, oraz jedna z najważniejszych przyczyń zwyrodnienia siatkówki i plamki żółtej.

Na co należy zwracać uwagę przy zakupie?

Wszystkie okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać filtr UVA, który blokuje dostęp do oka całego zakresu szkodliwego promieniowania UV. Możemy też spotkać się z modelami okularów posiadającymi filtry UVB i UVC, które to w węższym zakresie blokują promieniowanie.

Zakupy na bazarze czy w supermarkecie niosą za sobą największe ryzyko kupienia okularów nie posiadających żadnej ochrony UV. Dodatkowo często przekłamują kolory stwarzając przy tym zagrożenie np. dla kierowców. Czasem zdarza się że w okularach słonecznych „ gorszej jakości” soczewki nie trzymają neutralnej mocy i wskazują niewielka moc sferyczna czy też cylindryczną. W konsekwencji wiąże się to z nieostrym widzeniem, pływaniem obrazu.

Najlepszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest wybór okularów z filtrem UVA. Informacja o klasie tego filtra jest zawsze podana przez producenta okularów ( informacja na zauszniku, naklejka na soczewce, dołączona na etykiecie czy instrukcji). Ważną cechą jest też wielkość oprawy, która powinna być odpowiednio dopasowana do kształtu i wielkości twarzy a kolor oprawy do karnacji naszej skóry. Im większe okulary tym lepiej dla zdrowia naszych oczu, gdyż zapewniają większą ochronę przed słońcem.

Stopień zaciemnienia okularów dobieramy indywidualnie przy uwzględnieniu jasności otoczenia oraz wrażliwości na światło użytkownika okularów. Kolor szary soczewek bardzo minimalnie przekłamuje postrzeganie barw ,ze względu na równomierne pochłanianie promieniowania w całym zakresie długości fal. Troszcząc się o zdrowie naszych oczu powinniśmy z okularów przeciwsłonecznych korzystać każdego dnia, zwłaszcza w okresie wiosenno –letnim.

Okulary słoneczne najlepiej kupić w sklepie optycznym, bowiem tylko w optyku znajdziemy produkty dobrej jakości i sprawdzonego pochodzenia, a nasz wykwalifikowany personel objaśni wszystkie cechy  i właściwości okularów przeciwsłonecznych. To pozwoli nam dokonać właściwego wyboru okularów, zarówno pod kątem estetycznym i zapewni kompleksową ochronę naszego wzroku przed skutkami bardzo szkodliwego promieniowania słonecznego.

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym salonem optycznym.

Zapoznaj się z innym artykułami:

Jak dbać o okulary?

Ślepota na własne życzenie?

Jak i czy chronić się przed nadmiarem światła niebieskiego?

Dlaczego i po co mi okulary?

ul. Gdańska 9 - Bydgoszcz - telefon: 52 321-58-28

Autoryzowany partner