Telefon: 52 321-58-28

Światło jest niezbędnym czynnikiem naszej codziennej egzystencji, modeluje funkcje poznawcze mózgu, jest niezbędne do zaistnienia procesu widzenia. Korzystne warunki świetlne, w których pracuje nasz układ wzrokowy powinny zapewnić nam najwyższą wydolność wzrokową i najlepszą jakość widzenia. Wtedy możemy mówić o komforcie wzrokowym.

O jakości naszego widzenia decydują czynniki fizjologiczne takie jak akomodacja czy adaptacja oraz czynniki fizyczne, na które w dużym stopniu mamy wpływ.

Światło obejmuje szeroki zakres fal elektromagnetycznych, w których wyróżnimy: zakres widzialny, ultrafiolet i podczerwień .Przez wiele lat to ultrafiolet był przedmiotem zainteresowania w kontekście jego negatywnego wpływu na wzrok. Całe światło UV, które dochodzi do ludzkiego oka jest absorbowane przez rogówkę, zarówno rogówka i soczewka oka tworzą dobry filtr optyczny dla tego promieniowania.

W ostatnim czasie pojawił się problem światła niebieskiego, które nazywane jest również wysoko-energetycznym światłem widzialnym.

Dlaczego i jak nadmiar światła niebieskiego wpływa negatywnie na nasz wzrok i funkcjonowanie organizmu człowieka?

Rewolucja cyfrowa sprawiła, że podstawowym elementem kontaktu z wirtualnym światem internetowym są urządzenia wyposażone w ekrany. Światła led, które są wykorzystywane do produkcji tych ekranów emitują światło niebieskie, coraz częściej mówi się o nadmiarze światła niebieskiego, emitowanego przez urządzenia cyfrowe.

Statystyki mówią że ponad 90% dorosłych osób używa urządzeń cyfrowych(komputer, smartfon czy tablet) ponad dwie godziny dziennie, w tym ponad 60% używa przez ponad pięć godzin dziennie, niemal 30 % spędza przed ekranami ponad dziewięć godzin dziennie. Przepuszczalność dla światła niebieskiego jest dużo większa u dzieci ( brak naturalnej protekcji oka) oraz u osób w wieku 60 lat i powyżej.

Nadmierna ilość światła niebieskiego może powodować :zmęczenie i nadwyrężenie oczu, uczucie nieostrego widzenia, bóle głowy a nawet bezsenność. Obecnie istnieje kilka sposobów ochrony przed nadmierną ekspozycją na światło niebieskie a jedną z nich są specjalne soczewki okularowe Blue Care. Soczewki te neutralizują niebieskie światło, przez co zapobiegają nadmiernemu zmęczeniu i nadwyrężeniu oczu. Zapewniają nam też bardziej komfortowe i zrelaksowane widzenie, ograniczają powstawanie refleksów świetlnych oraz zwiększają nam kontrast widzenia.

Jeśli jesteś w grupie osób, które minimum cztery godzinny dziennie spędzają przed ekranem cyfrowym, bądź masz któreś z wyżej wymienionych objawów koniecznie zapytaj swojego optyka o soczewki Blue Care, które pozwolą ograniczyć szkodliwy wpływ światła niebieskiego!

 

Zapoznaj się z innym artykułami:

Jak dbać o okulary?

Jak dokonać dobrego wyboru okularów przeciwsłonecznych ?

Ślepota na własne życzenie?

Dlaczego i po co mi okulary?

ul. Gdańska 9 - Bydgoszcz - telefon: 52 321-58-28

Autoryzowany partner